MEKANİK HİZMETLER

Mekanik servisimize gelen her araç, uzman personelimiz ve teknik cihazlarımızla ücretsiz "check-up" tan geçirilir.Gerek periyodik bakımlar gerekse de onarım hizmetlerinin tümü; uzman bir kadro ve en gelişmiş teknikler eşliğinde, büyük dikkat ve özenle, son derece güven verici bir şekilde sunulmaktadır.

 1. Motor yağı ve yağ filtresi değişimi
 2. El freni fonksiyon kontrolü
 3. Hava filtresi ve yakıt filtresinin düzenli aralıklarla değişimi (değişim sıklığı modele göre farklılık göstermektedir.)
 4. Mikro filtre (klima polen filtresi) kontrolü, gerekli ise değişimi
 5. Tüm ikaz uyarılarının kontrolü
 6. Servis uyarı göstergelerinin sıfırlanmasıDüzenli yağ değişimi, motor parçalarınızın ömrünü uzatırken, filtrelerin değişimi ise yakıt tasarrufu sağlayacaktır
 7. Fren balataları ve ikaz kablolarının kontrolü, gerekli ise değişimi
 8. Fren disklerinin yüzey ve kalınlık kontrolü, gerekli ise değişimi
 9. Servis uyarı göstergelerinin sıfırlanmasıFrenlerin düzenli bakımı, yüksek performans ve güvenliğin sürekliliği için büyük önem taşımaktadır
 10. Lastikler, yürüyen aksam ve amortisörler
 11. Elektrik, aydınlatma sistemi, akü ve farlar
 12. Fren sistemi ve tüm bağlantıları
 13. Emniyet kemerleri ve mekanizmaları
 14. Soğutma sıvısı seviye ve yoğunluğu
 15. Direksiyon sistemi parçaları ve yağ haznesi
 16. Dış yüzeyde olası korozyon ve hasarlarAracın yukarıdaki maddeleri kapsayan genel kontrollerinin yapılması.
 17. Aracınızın yaz bakımında bakmanız gereken önemli yerler

Fren Ayarı : Fren sistemlerinizi araç üreticisinin tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayarsız frenler,lastiklerde düzensiz ve hızlı aşınmalarına neden olur. Ani ve sert frenlemelerde kuvvet dağılımı lastiğe göre farklı olacağından, blok tipi aşınma olması ihtimali artar.

Rot Ayarı : Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.

Balans Ayarı : Jant ve lastiğinizin uygun olarak eşlenmemesi hızlı sürüş esnasında zıplama, vuruntu, salgı, yalpa gibi konforsuzluklar hissetmenize neden olacaktır.

Motor yağı : Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı.

Lastikler : Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında ya da bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.

Fren sistemi : Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var.

Hava filtresi : Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırır.

Kayışlar : Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gerekir. 

Rotasyon (Yer Değiştirme) : Lastiklerinizin, araçta takılı oldukları her değişik pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarıdan, periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır. 

Diş Derinliği : Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekiş azalır. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir. 

Diş Derinliği : 1.6mm’nin altına inmiş lastikleri kullanmak, can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli oldugu gibi, bir çok ülkede kanunen de yasaktır.

Lastik Seçimi : Araç el kitabında belirtilen ebat ve kat muadilindeki lastikler kullanılmalıdır. 

Araç Hızı : Araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığını yükselmesi sebebiyle sırt kauçuğu normale göre daha çok aşınma gösterir. Aracın tüm lastiklerinin aynı ebat ve yapıda olması gerekir. Aynı aks üzerinde farklı yapı, desen ve aşınmada lastik takılması halinde araç performansı olumsuz etkilendiği gibi lastik düzensiz ve hızlı aşınır. Düzgün olmayan yol yüzeylerinde ve sıcak yaz aylarında lastik normale göre daha çok aşınma gösterir. Bu faktörlere ilave olarak araç kullanıcısının sürüş ve fren kullanım alışkanlıkları ile aracın bakım seviyesi gibi diğer faktörlere de bağlı olarak değişiklikler gösterebilir

Hava Filtresi Bakımı : Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek,temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir. 

Fıskiyeler : Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskıyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açarsanız  eski durumuna döner.

Silecek Bakımı
 
Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir.Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar.

Lastik Bakımı

Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir.Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız,mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin.

Fren Disk Balata Değişimi

Bir otomobilin hiç şüphesiz en önemli bölümlerinden biri fren sistemidir. Bir araçta fren sistemi ne kadar güçlü ve etkiliyse o araç da o kadar güvenlidir diyebiliriz. Günümüzün bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır. Frenler aracın hareketiyle oluşan kinetik enerjiyi sönümleyerek ısı enerjisine çevirir. Bunu yaparken sürtünmeyle oluşan yüksek ısının hızlı şekilde disklerden ve balatalardan atılması gerekir.

Aracının her türlü yedek parça ve yağ çeşitleri MELKAR Otomotivde

Bakımlar aracınızın ömrü açısından hayati bir öneme sahiptir. Bakım işlemleri uzman kişiler tarafından uygun  yedek parça kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Servisimizde yapılan tüm uygulamalar belirli kalite ve hizmet anlayışı çerçevesinde eğitimli teknisyenler tarafından gerçekleştirilir.  servisimizde yapılan bakımlar sırasında aracınızın hayati bileşenlerinin en ince noktasına kadar gözden geçirildiğinden ve sorunsuz bir hizmet aldığınızdan emin olursunuz.

Bakım Aralıkları

Her aracının teknik özelliklerine göre farklı bakım aralıkları ve bunlara ait bakım seviyeleri bulunmaktadır.  bakım aralıkları aracın modeli, motor özellikleri, yakıt tipi ve kilometresine göre belirlenmiştir. Aracınıza uygun olan bakım konusunda Müşteri Kabul Sorumlumuz'dan bilgi alabilirsiniz 

Servisimizde yapılan bakım işlemleri için önceden bildirilen rakam ile fatura edilen rakam her zaman aynı olacak, bakım sırasında ortaya çıkan diğer sorunlar için tarafınızdan onay alınmadıkça asla işlem uygulanmayacak, sadece ilgili işlem için değiştirilmesi gereken parçalar değiştirilecektir. Gelin size  hızlı, kaliteli hizmetimiz ve profesyonelliğimizle servis farkını yaşatalım, cazip ve rekabetçi fiyat avantajlarımız ile sizleri karşılayalım. 

Unutmayın, Bakım profesyonellere özgü bir iştir.